Nachystejte uzenáče, Červený trpaslík je zpátky! Kultovní seriál z britské produkce se po roce vrací s novou, tentokrát již 12. sérií. Čtveřice hrdinů na scéně, hluboký vesmír, oslizlí mutanti a stejný úkol jako vždy – vrátit se na zem.

Vše samozřejmě s humorem a elegancí. I po třiceti letech od vydání prvního dílu dokáže nová série přijít s inovativními nápady a vtipy, i když mnohokrát uslyšíme jen mírně upravené, osvědčené hlášky. Herci šednou, vizuálních efektů přibývá, ale pořád je to ten dobrý Červený trpaslík. Nové díly si nesou jedinou slabinu – nestačily zestárnout. Ale třeba se na ně za pár let budeme dívat stejně nostalgickou optikou, jako se teď díváme na prvních osm sérií. Jakýkoli díl, který se přidá do arzenálu této legendy, beru proto jako veliké plus.

 

Mikrorecenze S12E01: Cured


První díl je svižný a správně troufalý. Lister, Rimmer, Kryton a Kocour se dostanou na místo, kde se léčili největší záporáci dějin. Když se během pár minut na scéně objeví Hitler a Stalin, vymýšlení vtipů pak jde samo. Kytarová jam session v podání Listera a zmíněného Adolfa se bezesporu zařadí do zlatého fondu 12. série.+

 

Verdikt: 5/5

 

Mikrorecenze S12E02: Siliconia


Představitel Krytona, herec Robert Llewellyn, si prý často stěžoval na svou masku. V tomto díle tak scénáristé vyrovnali účty a „zkrytonovali“ téměř všechny postavy v epizodě. Na tomto nápadu díl stojí a padá. Vtipů je tentokrát o něco méně a epizodu kazí naprosto banální závěr.

 

Verdikt: 4/5