Každý seriál je na svém začátku (pokud se chytne) plný šťávy, která vydrží pár sérií, ale ať chceme nebo ne, každému seriálu jednou ta šťáva dojde.

Simpsonovi, Family Guy, South Park to jsou seriály, které o svůj prvotní šmrnc a humor přišly. V tomto žánru vznikla seriálová prázdnota, díra kterou nikdo nedokázal vyplnit. Až v roce 2013, kdy se začal vysílat nový kreslený seriál Rick a Morty. Seriál, který nejenže prázdnotu vyplnil, ale také nasadil laťku velmi vysoko.

Rick a Morty se nejspíš inspiroval Návratem do budoucnosti, což je jeden z nejoriginálnějších sci-fi trilogií o cestování časem. Starý supergeniálny děda Rick, který trpí alkoholismem a má sklony k násilí, a jeho 14-letý vnuk Morty, často zvaný „idiot“, cestují vesmírem, využívájí k tomu  portálovou pistoli. Morty pro představu pomáhá dědovi Rickovi pašovat semena velikosti pomeranče v zadku.

K řešení využívá svou dětskou naivitu, a tím se stává rovnocenným partnerem pro svého technicky zdatného dědečka. Šílený seriál doplňuje Rickova rodina: Mortyho pubertální sestra Sumer, máma Beth a otec  Jerry, kteří jsou velmi mladí. Prožívají dobrodružství spolu s Rickem a Mortym.

V seriálu nechybí sarkazmus a pořádný černým humor. Zakopali byste vlastní mrtvolu? Tak to přesně udělal Rick jako řešení toho, že zničil celou Zemi a všechny její obyvatele.  Seriál je prošpekován existenčními otázkami, odpovědi jsou často cynické a nevěřícné. Jaký význam má náš život, pokud má vesmír nekonečné variace? Podle Ricka žádný, proto pije o život.

V seriálu bylo odvysíláno již deset úspěšných dílu třetí série. Finále ( “The Rickchurian Mortydate”) se neslo v duchu prezidenta, klonů a Minecraftu.