Říká se, že u některých filmů by se dvojky neměly točit. Myslím si, že tohle rozhodně není případ Kingsmana. Pravdou je, že jedničku už asi nic nedožene, měla totiž oproti dvojce výhodu překvapení.

Nikdo nečekal, že James Bond puberťák bude mít takový úspěch, ještě ke všemu, když má neznámou tvář a jméno. Ale tvůrci filmu vsadili na dobré karty. Pokud má film dobrý děj, spolehlivé obsazení a hlášky, které si diváci po shlédnutí filmu budou říkat i mezi sebou, je to záruka úspěchu. Takového úspěchu, kdy divák odpustí i množství přehnaných scén, u kterých si řeknete „Tak to už je moooc, ne?“

Kingsman: Zlatý kruh se odehrává dějově tři roky po jedničce. Eggsy (Taron Egerton) má pořád své kouzlo, které si diváci oblíbili už od první scény, a žije si spokojený život se švédskou princeznou Tildou (Hanna Alström) v domě po mrtvém Harrym (Colin Firth). Ano, s tou princeznou, jež na konci předchozího dílu vypadala pouze jako trofej za záchranu světa. Taky jsem byla překvapená.

Eggsy pracuje pro Kingsmana celé tři roky, a jelikož je samozřejmě všechno děsně tajný, žádný z jeho praštěných kamarádů neví, čím se ve skutečnosti živí. A to je začátek konce Kingsmana. Jak už to tak bývá, souhra náhod a jeden zvědavý kamarád zapříčiní to, že šílená Poppy (Julianne Moore), šéfka největšího drogového kartelu na světě, vyhladí celého Kingsmana a všechny jeho členy, až na Merlina, který není v seznamu adres a Eggsyho, jehož zachránila rodinná večeře ve Švédsku u rodiny jeho milované.

Jenže všechno zlé je k nečemu dobré. Díky celé katastrofě se zbývající články Kingsmana dostanou do USA, konkrétně do Kentucky, kde sídlí Statesman, americká verze britského Kingsmana, která naštěstí nedělá do textilního průmyslu, ale do alkoholu. Základna je tedy plná whiskey a chlapů v kloboucích, kovbojských botách s tabákem mezi zuby. Tady se Eggsy opět setká s jeho drahým učitelem a přítelem Harrym, jenž ovšem bude potřebovat ještě trochu dopilovat. Po jeho zranění má totiž amnésii a rád by studoval motýli tak jako dřív, než se ke Kingsmanovi.

První agent Statesmana, který se Eggsymu a Merlinovi představí, je agent Tequila (Channing Tatum). Trochu agent rebel, jak bych tak řekla, rád zachraňuje svět, ale alkoholovým a drogovým koktejlem by rozhodně nepohrdl. Dalším členem je agent Whiskey (Pedro Pascal), který je svým způsobem stylař a nevypadá, že by tam měl nějakou zásadní roli, což se ale postupem děje zásadně mění.

V čele Statesmana stojí agent Champagne (Jeff Bridges). Tenhle výběr by mohl být charakterizován jako ten nejlepší, alespoň dle mého názoru. Bridges v roli šéfa americké tajné služby, která se skrývá za hektolitry alkoholu a country hudbou, s tím správným venkovanským humorem, to už by mohl zahrát jedině Clint Eastwood. Jenže s jeho vtisknutým výrazem „jsem nejtvrdší countryman na světě a kolty umím tasit rychleji než Flash umí otevírat dveře“, by to asi nebyla až taková sranda jako v podání Bridgese.

Tuhle celou párty hvězd uzavírá ten nejmíň pravděpodobnej záporák, jakýho si dokážete představit, Julianne Moore v podání šílené, sladké Poppy, která se stala královnou drogového kartelu, Zlatého kruhu, a ze svého doupětě v Kambodži si vytvořila americké centrum, kde nebude chybět ani divadlo s vystupujícím uneseným Eltonem Johnem. Říkám vám, kdyby se vám na filmu opravdu nic nelíbilo, tak Elton vám rozhodně pomůže mít tenhle snímek rád. Počkejte si na to. Jejími mazlíčky jsou dva robotičtí psi, který si stoprocentně nebudete chtít pohladit. Vychází ze svých boudiček totiž pouze tehdy, kdy usměvavou a vždy optimistickou Poppy někdo zklame.

Kingsman: Zlatý kruh zřejmě nepřekročí výdělek jedničky a možná se ani nevyšplhá na jeho výši, ale rozhodně není zklamáním. Našlapaná komiksová „bondovka“ je plná hlášek a nekorektního humoru v podobě zatčení prezidenta Spojených států amerických za jeho úmysl vyhladit většinu feťáků, kteří se nakazí užíváním drog napuštěných jedem od slečny Poppy.

Snímek režiséra Matthewa Vaughna stojí určitě za shlédnutí a pokud nejste ti kritici, kteří si do kin nosí zápisník a nehledáte chyby ve filmech, ani extra hluboký smysl, avšak přesto se rádi podíváte na kvalitní film s trochou nadhledu, chcete se zasmát a být alespoň mírně napnutí, tak neváhejte do lístku na Kigsmana: Zlatý kruh investovat. Samozřejmě se nejedná o žádnou genialitu, pár výtek se najde, ale myslím si, že to už je spíše o subjektivním pohledu. Na můj vkus byl film příliš dlouhý, nějakých 105 minut bych mu věnovala, ale hodinu 21 minut si myslím bylo už zbytečné.

Co pro mě ale bylo nejvíc mrzuté, je odrovnání největšího bosse. Chápu, že Julianne Moore není žádný zrzavý ninja v sukni, ale vrazit jí jehlu do krku a čau? To snad ne. Chtělo by to trochu víc vzrušení. Sice jej obstarali její robotičtí mazlíčci a zbytek věrných poddaných, ale přece jen, proč tak rychle? Proč ne alespoň nějaký delší monolog záporáka s takovým bláznivým pohledem na svět. Čekala jsem trochu víc.