Blade Runner 2049 je mimořádně působivým a vizuálně odzbrojujícím pokračováním kultovního originálu. Jak již napovídá samotný název filmu, příběh se odehrává třicet let po událostech originálu od Ridleyho Scotta, přičemž nám představí nového Blade Runnera a zároveň důstojníka LAPD jménem K (Ryan Gosling), kterému se jednoho dne podaří odhalit dlouho ukrývané tajemství. Tajemství s potenciálem uvrhnout do chaosu všechno to, co ze společnosti zdevastované markantní změnou klimatu ještě zůstalo. Objev ho následně donutí k snaze vypátrat Ricka Deckarda (Harrison Ford), bývalého Blade Runnera, který byl poslední tři dekády nezvěstný.

Ať už se vám to líbí, nebo ne, svět Blade Runnera je zpět, a svědčí mu to zatraceně dobře. Prostředí budoucnosti sice prošlo jistými změnami, ze svého podmanivého kouzla však neztratilo ani ten nejmenší kousek a dokonale vás pohltí již od úvodních sekund. Obrovský důraz je totiž i tentokrát kladen na vizuální a výtvarnou stránku snímku, která je, bez žádných přehnaných superlativů, absolutně odzbrojující. Villeneuve společně s kameramanem Rogerem Deakins (neuvěřitelných 13 neproměněných nominací na Oscara, už mu ho dejte prosím) krásné pracují se střídáním teplých barevných tónů se studenými a servírují jeden nádherný záběr za druhým. No a pokud si také náhodou pomyslíte, že vás už ničím nepřekvapí, vzápětí okamžitě zjistíte, jak moc jste se mýlili. Pro srovnání, takový Ghost in the Shell vypadá vedle Blade Runner jako vtip.

Není to však jen o dechberoucích záběrech či nádherné kameře. Nezaměnitelné kouzlo vizuálu tkví i v celkové atmosféře multikulturního města, jeho architektuře, technologiích i obyvatelích. Vše prošlo drobnými
změnami. Nakonec, příběh se oproti jednotce přece jen odehrává více v budoucnosti, takže je to logické. Na novém Blade Runner je patrné, že má před originálem respekt a nesnaží se ho za každou cenu překonat (těžko říci, jestli je to vůbec možné).

Blade Runner 2049 má závratných 163 minut a jeho tempo je pomalé, což mnohým dozajista nebude po chuti. Já jsem se však nenudila ani jedinou sekundu. Příběh se totiž, podobně jako originál, opírá o témata bytí, existence a lidskosti, přičemž ústřední zápletka je rozvětvená ještě do několika menších. Jejich důsledné vyprávění si tedy vyžaduje čas.

No v konečném důsledku je to právě délka stopáže, díky které dokážeme nahlédnout do jednotlivých postav a pochopit jejich řízení. Přestože mě trochu mrzí, že závěrečné rozuzlení nepůsobí tak úderně a emocionálně, jako například ve výše zmíněném Arrival. Nic to však nemění na skutečnosti, že všichni členové hereckého osazenstva podávají v rámci svých možností opravdu slušné výkony (na Anu de Armas jen tak snadno nezapomenu).

 

Verdikt: Pokud tedy patříte k příznivcům Blade Runnera z roku 1982, z pokračování budete s největší pravděpodobností nadšení. Nicméně, pro ty z Vás, kteří originál za celých 35 let jaksi nedocenili, až takovou dobrou zprávu nemám. Ta stopáž v kombinaci s pomalým plynutím příběhu dá totiž opravdu zabrat, takže negativní, ba až vysloveně rozzlobené reakce některých diváků budou zcela pochopitelné.

 

Hodnocení: 4/5