Letošní, již 44., Letní filmová škola v Uherském Hradišti začala a téměř polovina je už za námi, to znamená, že polovina je stále před námi. Filmovka odstartovala v pátek 27. července a končí v neděli 5. srpna. Během celé doby nabídne filmovou škola přes více než 200 filmů ke zhlédnutí, bohatý doprovodný program a festival navštíví i mnoho vzácných hostů.

Na co láká letošní letní filmová škola v Uherském Hradišti?

Na co láká letošní letní filmová škola v Uherském Hradišti?

Hlavní témata letošní filmovky se nesou v náladě oslav, uplyne 100 let od narození Ingmara Bergmana, jehož filmy si připomeneme na nespočet projekcí, dále máme 100 let od vzniku Československa, také oslavíme 120. výročí českého filmu a 130 let od narození F. W. Murnaua, jehož němé filmy budeme moct zhlédnout za doprovodu živé hudby. Do programu je dále zařazena tvorba Larse von Triera, jehož nejzásadnější díla budou samozřejmě připomenuta, ale představena budou také jeho méně známá díla. Úplnout novinkou na letošní filmovce je sekce virtuální realita, kterou návštěvníci mohou navštívit od soboty do soboty kdykoli během dne, přičemž odborné výklady se konají čtyřikrát denně. Mezi další výrazné sekce festivalu se řadí sekce s názvem Greek Weird Wave, tedy řecká divná vlna, dále následuje sekce filmů třeba Jiřího Voskovce z doby, kdy natáčel v zámoří, kde ho znali především pod jménem George. Další výraznou sekcí jsou muzikály, které jsou představeny také díky projektu 100. A dále již zmiňované němé filmy Murnaua, kterých je tolik, že tvoří samostatnou sekci.

Na co láká letošní letní filmová škola v Uherském Hradišti?

Na co láká letošní letní filmová škola v Uherském Hradišti?

Sekce, které nespojuje zcela stejné či podobné téma filmů, vám představím ve chvilce, tyto sekce jsou, buď stálicí na LFŠ nebo se jedná o projekty, které letos filmová škola přestavuje. Sekce LFŠ uvádí např. zapojuje diváka přímo do výběru filmu, který bude uveden v lednu příštího roku do kin. Sekce AČFK uvádí naopak představí filmy, které se již do kin chystají a to na podzim již tohoto roku, mezi tyto filmy patří např. snímek Hora či Na Chesilské pláži. Již zmiňovaný Projekt 100 je letos tedy zaměřený na muzikálový žánr a filmy, které si letos projekt vybral budou poprvé znovu představený právě na Letní filmové škole. Podruhé se letos chystá akce Be2Can Starter, který uvede osvědčené snímky z již jiných festivalových měst jako jsou Berlín, Benátky a Cannes. Sekce Východní přísliby jsou sekcí letos zcela novou a ve své nabídce nabídne filmy ze střední a východní Evropy a z oblasti pobaltí. V úterý 31. července má prostor projekt CinEd zaměřující se na vzdělávání mládeže v oblasti filmu.

Další ze sekcí se jmenuje Kdo jsou Češi? a ta sleduje českou povahu a to, jací Češi jsou (či nejsou). Festival jako vždy nezapomíná, ani na studentské a krátké filmy. A mezi mé oblíbené sekce se řadí
Půlnoční delikatesy, kdy se jedná o půlnoční promítání filmů, které nějakým způsobem inspirovaly seriálový fenomén posledních let Stranger Things, z toho název Stranger Films.

Mimo vnitřní lokace pro promítání filmů, mezi něž patří kino Hvězda, Reduta, klub Mír, Slovácké divadlo nebo třeba Klub kultury, i letos jsou přichystané dvě lokace pro letní kino – to větší se již tradičně nachází na Masarykově náměstí a to druhé v Smetanových sadech, se letos přesunulo na novou lokaci a k nalezení je o pár metrů dál než jsme z minulých ročníků zvyklí. Na innogy letní kino na Masarykově náměstí proběhnou také dva největší koncerty festivalu, Davida Kollera, ten tedy již proběhl v sobotu začátkem festivalu, a pak koncert Barbory Polákové, který naopak bude filmovku uzavírat, oba tyto koncerty jsou zdarma přístupné pro veřejnost, právě díky záštitě innogy.

Na co láká letošní letní filmová škola v Uherském Hradišti?

Na co láká letošní letní filmová škola v Uherském Hradišti?

Součástí doprovodného programu letošní filmovky jsou také představení Cirk La Putyky, kteří v této části České republiky vystoupí vůbec poprvé. Jak jsme zvyklí doprovodný program zahrnuje spoustu výstav, besed, workshopů, koncertů, čtení a přednášek, které se konají na různých místech blízko centra Uherského Hradiště. Dále je otevřená také uherskohradišťská věznice, kam se dá zajít na prohlídku při včasné rezervaci, v těchto prostorech se navíc nachází také jedna z výstav.

Co se týče speciálního programu festivalu, právě díky speciálním hostům, kteří Uherské Hradiště navštíví, zahrnuje ho např. následující. Mezi významné projekce letošního ročníku se řadí film Žert, na jehož projekci přijel také herec Josef Somr. Film Žert je pro Uherské Hradiště obzvlášť speciálním, jelikož se v tomto městě natáčel. Josef Somr se po lokacích, kde se film natáčel, s návštěvníky festivalu prošel a tyto lokace byly dále doplněny také o fotografie Jana Kuděly, který během natáčení filmu Žert štáb fotil. Projekce filmu Žert proběhla již 28. července v sobotu ve Slováckém divadle.

Na co láká letošní letní filmová škola v Uherském Hradišti?

Na co láká letošní letní filmová škola v Uherském Hradišti?

Své filmy na festivalu představí také íránský režisér Bahman Ghobadi, který si zde přebral také výroční cenu AČFK. Dále si zde cenu přebral scénárista Meir Lubor Dohnal, především tedy za svoji práci v Česku a na Slovensku. Další z cen si přebere také česká herečka Iva Janžurová, která zde představí také tři filmy, ve kterých si zahrála. Další cenu si odnese britský režisér Mike Leigh, který se dá zároveň považovat na největší hvězdu letošního ročníku. Mike Leigh zde představí vůbec nejvíce filmů a to nejenom svých, dále vybral také filmy, které ho nějak inspirovaly či je má rád. Mezi tyto filmy se řadí např. také snímek Lásky jedné plavovlásky od Miloše Formana. Mezi další hosty patří polský režisér Andrzej Jakimowski, který na filmovce uvede svoji kompletní celovečerní filmografii, nebo německý režisér a scénárista Roland Klick. Od začátku festivalu zde byl také chilský režisér Alejandro Fernández Almendras, který mimochodem dokončil v České republice natáčení svého nejnovějšího filmu Hra, který by do kin snad měl jít již koncem tohoto roku, jednu z rolí si zahrál např. také Jiří Mádl.

 

Celý program festivalu najdete na: https://lfs.cz/