Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejme přátelé… jasan, pěvci a pěvkyně to mají jednoduchý, ale co budeme dělat my ostatní? Tak jako po celý rok – sedět na prdeli a koukat na filmy! Že je kolem nás něco jinak, zjistíme záhy. Jsme totiž postupně obkládáni zamašlovanejma krabicema, cukrovím, vánočkou a bramborovým salátem, ve výhledu nám překáží větve smrku, všude smrdí františek a nejlepším kámošem se stává doktor na pohotovosti. Nemám v úmyslu smolit pojednání o nejlepších vánočních kouscích (filmových, o cukroví vím taky svý, ale to si nechám do jiný rubriky…). Je to čas tradic a zvyků, a každá rodina má pro tuto chvíli ošatku plnou svých favoritů. Ale rozkaz zněl jasně: „Napiš, na co koukáš ty!“ A protože nemám na výběr, tak jdu se svojí pravdou ven!

(Řazeno abecedně. Protože nevím…)

Grinch (2000)

František jukl: 13 nejlepších vánočních filmů! The Grinch and Martha May Whovier

Grinch je pořádný svéráz, kterej kvůli posměškům v předvánočním čase opustil domov v Kdosicích. A nejen že zanevřel na Vánoce, ale stal se pro všechny Kdovíky i Kdovinky hotovou vánoční noční můrou… Film pro obdivovatele zelených příšer, mimiky Jima Carreyho a vypravěčskýho hlasu Zdeňka Svěráka.

Hvězdný prach (2007)

František jukl: 13 nejlepších vánočních filmů! stardust 1024x576

Co vznikne, když to dají „dohromady“ (můj oblíbenej) režisér Matthew Vaughn (Kingsmani, Kick-Ass…) a spisovatel fantasy Neil Gaiman? Skvělá, krásná, drsná, milá a vtipná pohádka pro celou rodinu! Sice v tomhle příběhu, kterej prostřídá snad všechny filmový žánry, není nic vánočního, ale mně to vynahrazuje úžasná a děsivá Michelle Pfeiffer, „bukanýr“ Robert De Niro, sympatická ústřední dvojice a všudypřítomný ,,mrtvý“ obecenstvo.

Láska nebeská (2003)

František jukl: 13 nejlepších vánočních filmů! z15124922VTo wlasnie milosc rez Richard Curtis
Tajná láska, nesmělá láska, kamarádská láska, začínající láska, neopětovaná láska, nevěrná láska, sourozenecká láska, otcovská …, prostě tolik příběhů, kolik podob TEN POCIT může mít. Do toho nějaký ty popěvky – naštěstí jinak, stejně jako postavy – někdy vtipný, místy romantický a zamilovaný. Příběhová mozaika z předvánočního Londýna, ve kterým si každej najde svýho favorita.

Mrazík (1964)

František jukl: 13 nejlepších vánočních filmů! 16 mrazik 015 1
Ha, Ivan! Nečekán, nezván… Ba ne. Pro moji generaci vcelku očekávaná vánoční pohádková jistota. A jsem rád, že tenhle mrazivej děda dokáže pobavit i moje (skoro dospělý) děti.

Pelíšky (1999)

František jukl: 13 nejlepších vánočních filmů! ZPkgWEwAQD Hg30vxGfuaA V aka filmu Pel ky sa stala nesmrte nou
Trio Hřebejk – Šabach – Jarchovský a jejich nesmrtelnej zápis do dějin český kinematografie. Komedie pro všechny bez rozdílu věku a politický příslušnosti, narvaná hláškama, který citujou už parchanti v mateřský školce.

Přežít Vánoce (2004)

František jukl: 13 nejlepších vánočních filmů! natale in affitto ben affleck josh zuckerman 5eede

Kterak osamělej bohatej spratek lásku našel… (a znemožnil u toho (ne)jednu rodinu). Nepatřím k obdivovatelům herectví Bena Afflecka, ale tady mě baví, jak se u toho baví. A vždycky mě donutí se zamyslet, jestli kdyby zabouchal na dveře nějakej magor s šekem na milión, bych ho hnal svinským krokem… Aha. No tak pojď dál, Drewe!

Rolničky, kam se podíváš (1996)

František jukl: 13 nejlepších vánočních filmů! jingle all the way1 1024x576

Taky vás doma parchanti šikanujou kvůli dárkům? Než si projít kvůli získání zatracený umělohmotný postavičky Turbomana stejným očistcem jako Arnold Schwarzenegger, tak to jim radši půjčím kreditku!

Sám doma (1990)

František jukl: 13 nejlepších vánočních filmů! sta  en   soubor 5
To tenkrát o Vánocích pan a paní McCallisterovi zapomněli něco důležitýho doma… Film, který se dostal do Guinessovy knihy rekordů, jako nejvíce výdělečná komedie v kinech, se zákonitě jednou musel stát vánoční klasikou pro všechny generace.

Tři oříšky pro popelku (1973)

František jukl: 13 nejlepších vánočních filmů! OB6318e8 TRI ORISKY PRO POPELKU
Vánoce bez Popelky? To si neumím představit nejen já, ale ani většina Evropy. Tahle pohádka sem patří stejně jako adventní kalendář, svíčky, stromeček, cukroví… Prý za to může ten sníh, ale já si myslím, že hlavním důvodem je Libuška Šafránková.

Vánoční koleda (2009)

František jukl: 13 nejlepších vánočních filmů! e1db43a260
Robert Zemeckis a netradiční zpracování tradičního angloamerickýho vánočního příběhu z pera Charlese Dickense. Dospělejší animák s výchovným obsahem, skvělým Jimem Carreym a velkolepým výtvarným i trikovým zpracováním. Unikne skrblík Ebenezer Vydřigroš svýmu osudu?

Ukradené Vánoce (1993)

František jukl: 13 nejlepších vánočních filmů! 14764
Loutkovej animovanej muzikál podle veršů a obrázků Tima Burtona, ve kterým tvoří páteř příběhu písničky Dannyho Elfmana. Jednoduchý dialogy, všechno podstatný je (zákonitě!) řečeno písní a vtipnými texty (..protože není blbeček, vystrojí vánoční stromeček…, uneseme Kalouse, zmlátíme ho tyčí…). Kostlivec Jack každýho přesvědčí, že Vánoce, který si vezmou na starost halloweenská strašidla, můžou bejt plný smíchu a radosti!

Vánoční prázdniny (1989)

František jukl: 13 nejlepších vánočních filmů! 920 top 10 christmas movie characters no 8 chevy chase as clark w griswold in national lampoon s christmas vacation 5379

Kdo neslaví Vánoce jako Clark Griswold, ten žádný Vánoce nemá! Myslím, že bych si s tímhle „vánočním magnetem na maléry“ fantasticky rozuměl. Jen kontrolu těch 25 000 žárovek bych s ním asi nedal… Chevy Chase v nesmrtelný sváteční crazy komedii z cyklu National Lampoon’s.

Velká vánoční jízda (2011)

František jukl: 13 nejlepších vánočních filmů! c3173b99d16aee4d57e4b407b6a0
Tak konečně nějakej opravdovskej animák! Tentokrát pro všechny co věří (pozor překvapení!) …že dárky nosí Santa. Taky vás zajímá, jak je možný, že je stihne nadělit za jednu noc dětem na celým světě?