Film podle stejnojmenné předlohy z pera Zdeňka Svěráka v mnoha ohledech velice zaujme. Jedná se o připomenutí doby světové války a okupace Československa nacisty. Ve filmu vidíme také mnoho herců, které jsme v podobných rolí doposud neviděli.
A v neposlední řadě se bohužel jedná o poslední velkou roli dnes již nestárnoucího umělce a herce – Jana Třísky, který zemřel loni v září. Od začátku se na diváka poměrně přesvědčivě valí válečná atmosféra a všude číhající nebezpečí. Ale nikoli ve formě ostrých nábojů, které po vás někdo vystřelí. Spíše plíživé nebezpečí, které má základ v nacistické okupaci Československa.
Poté, co přijde rodiny hlavního hrdiny o bydlení v Praze, se navíc začnou postupně ukazovat problémy celé široké rodiny, původem z venkova. Eda, chlapec školního věku, si na venkově hledá nové kamarády, což není v začátcích lehké. Divák přijímá jeho problémy jakoby dětskýma očima. Se vší naivností a důvěřivostí, kterou chlapec jeho věku má.
Poměrně dobře vystižené jsou dobové reálie. Drsně je podán poválečný odsun Němců. Pokud zavzpomínáte na hodiny dějepisu, jistě si vzpomenete, že si v této historické etapě někteří Češi vylévali zlost a frustraci na německých civilistech. Skvěle podaná je role vyděděného syna, kterému nikdo neřekne jinak než Vlk. Oldřich Kaiser, jindy spíše komická postava v komediích, tuto roli zvládl na výbornou. Také Tereza Voříšková v roli maminky Edy, hospodyňky z Prahy podala velmi dobrý výkon. V neposlední řadě zazářil i již zmíněný Jan Tříska, který se představil jako rozšafný Edův dědeček, který má vždy co říct.
Nejnovější komentáře